Odsłony: 2080

Pan Dyrektor Krzysztof Szabelski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, jednym z najwyższych odznaczeń państwowych

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności
– Lublin, 14 grudnia 2021.
Fot. Dawid Florczak/IPN Lublin

Dnia 14 grudnia 2021 r. w Muzeum Narodowym w Lublinie odbyła się uroczystość  wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych, a honorowe odznaczenia przyznano 22 osobom, w tym dyrektorowi naszej szkoły panu Krzysztofowi Szabelskiemu.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki w swym przemówieniu dziękował za trud bohaterów wolności i „Solidarności”, których niezłomna postawa umożliwiła pokonanie reżimu komunistycznego. Pan Krzysztof Szabelski w imieniu wszystkich odznaczonych wyraził wdzięczność za przyznane odznaczenie:

- Krzyż Wolności i Solidarności symbolizuje walkę z systemem komunistycznym, walkę w obronie polskości, która stała się naszym udziałem. To honorowe odznaczenie pokazuje, że mimo upływu czasu – nasze poświęcenie nie zostało zapomniane. Jestem niezmiernie dumy i zaszczycony, a zarazem zobowiązuję się do dalszego kultywowania pamięci zarówno o proteście w Wyższej  Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, jak również innych przełomowych wydarzeniach z dziejów naszej Ojczyzny.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Wykorzystano materiały:

Instytut Pamięci Narodowej