Technik mechanik

(z elementami pożarnictwa)

na podbudowie kwalifikacji montaż i obsługa maszyn i urządzeń

☛ Jest specjalistą przygotowanym do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1. wytwarzania części maszyn i urządzeń;
  2. dokonywania montażu maszyn i urządzeń;
  3. instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń;
  4. obsługiwania maszyn i urządzeń;
  5. wykonywania napraw elementów i zespołów maszyn i urządzeń;
  6. wykonywania konserwacji maszyn i urządzeń;
  7. dokonywania regulacji i próbnego uruchomienia maszyn i urządzeń;
  8. organizowania procesu produkcji.

Od roku 2016/2017 proponujemy również rozszerzenie kształcenia zawodowego o treści związane z pożarnictwem. Uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach oraz szkoleniach prowadzonych w ramach innowacji: „Technik mechanik z elementami pożarnictwa”.

Program innowacji obejmuje m.in.:

• Zagadnienia organizacyjno – prawne ochrony przeciwpożarowej.
  • Musztra, regulaminy i ceremoniał pożarniczy.
  • BHP w strażach pożarnych.
  • Rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń.
  • Systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne.
  • Sprzęt i technika pożarnicza.
  • Organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych i innych miejscowych zagrożeń.
  • Ratownictwo medyczne.

Opanowanie zagadnień ujętych w blokach tematycznych umożliwi uczniom zdobycie uprawnień strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej upoważniających do udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Uprawnienie te otrzymuje się po osiągnięciu pełnoletniości.
Młodzież po ukończeniu technikum może ubiegać się o przyjęcie do Szkoły Aspirantów PSP czy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Dzięki nauce w klasie technikum mechanicznego z przysposobieniem strażackim uczniowie będą lepiej przygotowani, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym do egzaminów wstępnych do tychże szkół.

Technik mechanik posiada ponadto wiedzę i umiejętności dotyczące pracy z maszynami i urządzeniami takimi jak: obrabiarki do obróbki metali, maszyny do obróbki plastycznej, urządzenia spawalnicze, dźwignice, przenośniki, silniki, pompy, sprężarki, maszyny elektryczne.
Zawód należy do najnowocześniejszych i najbardziej poszukiwanych na rynku pracy z uwagi na to, że większość zakładów produkcyjnych chce pozyskać specjalistów do obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC.

Kwalifikacje zawodowe nabywane w toku nauki:

• MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń.
  • MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji  maszyn i urządzeń.

Technik mechanik może podjąć pracę w firmach z branży mechanicznej czy transportowej, zajmujących się produkcją, montażem, obsługą lub naprawą różnych maszyn i urządzeń technicznych (obrabiarek zwłaszcza sterowanych numerycznie CNC, pojazdów samochodowych, maszyn budowlanych, dźwignic, silników, itp.).

Absolwenci tego zawodu z naszej szkoły znajdują często pracę w:

• policji,
  • wojsku,
  • straży pożarnej,
  • zakładach produkcyjnych i remontowych rejonu puławskiego na stanowiskach technologicznych i inżynierskich (np. MOSTOSTAL, REMZAP, MASZZAP).