Dyrektor Krzysztof Szabelski odznaczony Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa

Dnia 1 czerwca 2021 na puławskim Placu F. Chopina odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, połączone z nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Puławach. Uroczyste spotkanie zaszczycili swoją obecnością m.in. Starosta Puławski Danuta Smaga, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Poseł na Sejm RP Krzysztof Szulowski , Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń i inni. Tradycyjnie przy tej okazji wręczono odznaczenia, awanse i promocje oficerskie, zarówno czynnym zawodowo druhom, jak i cywilom.  Brązowym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” nagrodzono pana Krzysztofa Szabelskiego, dyrektora Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach, który zainicjował blok zajęć poświęconych ochronie przeciwpożarowej w naszej szkole.

Od ponad pięciu lat ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach jako jako jedna z nielicznych placówek w kraju, może się szczycić innowacją pedagogiczną polegającą na wprowadzeniu do programu kształcenia profili technik budownictwa oraz technik mechanik elementów pożarnictwa. Dnia 5 kwietnia 2016 roku, z inicjatywy dyrektora Krzysztofa Szabelskiego, zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach a Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Puławach, reprezentowaną przez st. bryg. Grzegorza Podhajnego. Oficjalna umowa określiła zasady kooperacji naszej szkoły z Komendą Powiatową PSP w Puławach podczas realizacji zadań w zakresie edukacji i propagowania działalności na rzecz bezpieczeństwa publicznego, profilaktyki oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych w odniesieniu do młodzieży.

Lekcje z zakresu ochrony przeciwpożarowej cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Kurs obejmuje łącznie 150 godzin zajęć, zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Wiedza, którą zdobywają uczniowie, stanowi ich dodatkowy atut na rynku pracy:

- Po ukończeniu kursu z zakresu ochrony przeciwpożarowej młodzi ludzie posiadają kompetencje niezbędne chociażby do oceny zagrożenia związanego ze stanem konstrukcji budynków objętych pożarem, co bywa bardzo pomocne. Takie dodatkowe kwalifikacje, przydatne w każdym zawodzie, ale zwłaszcza w branży budowlanej i mechanicznej, są doceniane przez pracodawców. Staramy się, aby nasi uczniowie nie tylko pogłębiali własne zainteresowania, ale także mogli realizować się w służbie dla innych - w myśl strażackiego hasła: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" – mówi dyrektor Krzysztof Szabelski.

Początkowo w tajniki wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej naszych uczniów wprowadzał obecny Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rykach st. bryg. Krzysztof Morawski, a aktualnie lekcje prowadzi kpt. Artur Warchał. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczy zwłaszcza w ćwiczeniach terenowych:

- Zajęcia praktyczne bardzo mi się podobały. Podczas wyjazdu do Kazimierza Dolnego zapoznaliśmy się z profesjonalnym sprzętem strażackim, w który wyposażony jest każdy wóz. Mogliśmy wypróbować poszczególne narzędzia, dowiedzieć się w jakich sytuacjach są one pomoce. Jednak mnie najbardziej zainteresowała łódź, dzięki której można prowadzić działania na akwenach wodnych – mówi jeden z uczniów klasy o profilu technik mechanik.

Innowacja pedagogiczna w postaci zajęć z zakresu ochrony przeciwpożarowej to zasługa Dyrektora ZS nr 2 w Puławach pana Krzysztofa Szabelskiego, który swego czasu był osobiście związany ze strażą pożarną – jako podchorąży, student Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarnictwa w Warszawie. Karierę pana Krzysztofa Szabelskiego jako przyszłego oficera PSP przerwały zamieszki polityczne – udział w strajku okupacyjnym w listopadzie 1981 r, brutalnie stłumionym przez ZOMO i antyterrorystów, a także wybuch stanu wojennego. Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” stanowi swoiste uhonorowanie tej pasji, która znalazła przełożenie na obecną pracę pana Szabelskiego w postaci propagowania wiedzy z zakresu pożarnictwa wśród młodzieży.

Serdecznie gratulujemy honorowego odznaczenia!

Red. A.G.

Obchody Dnia Strażaka w Puławach