Dzień Edukacji Narodowej 2023

Dnia 13 października 2023 r. w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach miały miejsce uroczyste obchody Dnia  Edukacji Narodowej. Tradycyjnie odbyło się spotkanie społeczności szkolnej, któremu – w zastępstwie Pana Dyrektora Krzysztofa Szabelskiego – przewodniczył Pan Wicedyrektor Jarosław Ociepa. W serdecznych słowach powitano przybyłych, nie zabrakło odniesienia do okoliczności ustanowienia Święta Edukacji oraz życzeń dla nauczycieli i innych pracowników oświaty,  które – poza Panem J. Ociepą - złożyli: reprezentująca Radę Rodziców Pani Teresa Michalik oraz stojąca na czele Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Figiel.

Przy okazji doniosłego spotkania wręczono Nagrody Dyrektora, które przypadły w udziale pedagogom: Iwonie Rusieckiej, Bożenie Firlej, Ewie Ogrodnik, Monice Wójciak, Gabrieli Sieprawskiej, Agnieszce Malinowskiej oraz Grzegorzowi Boruczowi.  Ponadto podczas uroczystości w Starostwie Powiatowym w Puławach nagrodzono Małgorzatę Lorek oraz Jarosława Zielińskiego.  Ważnym momentem spotkania było podziękowanie dla wieloletnich pracowników Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach, nauczycieli przedmiotów zawodowych:  Tadeusza Wawro oraz Mariana Maziarczyka. Obaj pedagodzy przez ponad pół wieku edukowali młodzież, dbali o dobre imię „Budowlanki” oraz tworzyli jej legendę, przekazując  uczniom nie tylko wiedzę, ale również wartości moralne i wychowawcze, okraszone poczuciem humoru oraz wielką sympatią do podopiecznych. Natomiast 12 października w Lublinie odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których nauczycieli i pracowników oświaty wyróżniono odznaczeniami państwowymi i resortowymi, a w tym zaszczytnym gronie Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki odebrał Pan Dyrektor Krzysztof Szabelski.

Doroczne święto wiąże się z bardzo ważnym wydarzeniem – ślubowaniem najmłodszych członków społeczności naszej szkoły. Pierwszoklasiści, zgodnie z przyjętym ceremoniałem placówki, powtórzyli  słowa przysięgi: „My uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, ślubujemy być dobrymi i solidnymi uczniami, zdobywać wiedzę i umiejętności, aby w przyszłości swoją pracą służyć ojczyźnie w myśl ideałów głoszonych przez Eugeniusza Kwiatkowskiego. Ślubujemy, rozwijać własną osobowość i kształtować swój charakter, by stawać się ludźmi dojrzałymi i odpowiedzialnymi”. Ponadto podjęli zobowiązanie traktowania z szacunkiem rodziców, opiekunów, wszystkich pracowników szkoły i kolegów, dbania o dobre imię ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach. Tradycyjnie w przygotowaniu do tej uroczystej chwili młodzieży służyła wsparciem  nauczycielka Ewa Hołody.

Na zakończenie uroczystego spotkania zaprezentowano montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klasy 2 ct, w którym przypomniano okoliczności powołania Komisji Edukacji Narodowej oraz jej przełomowe znaczenie dla losów polskiego szkolnictwa. Za oprawę artystyczną spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej odpowiedzialni byli nauczyciele Joanna Kosior oraz Marek Wierzbicki.

FOTOGALERIA - Dzień Nauczyciela

FOTOGALERIA - Dzień Edukacji Narodowej