Wobec szeroko realizowanych działań związanych z tematem zdalnej edukacji, zobowiązuję każdego z Was a zwłaszcza uczniów klas starszych do pełnej pomocy i wsparcia w swobodnym posługiwaniu się oprogramowaniem komunikacyjnym i narzędziami informatyki pozostałym uczniom i nie tylko, zwłaszcza naszej szkoły.

Tu zwłaszcza przypominam pierwsze punkty Kodeksu zawodowego informatyków.

• Informatycy stosując informatykę będącą wiedzą służebną wobec dziedzin jej różnorodnych zastosowań wspierają rozwój tych dziedzin nie przeszkadzając mu.
  • Zastosowania narzędzi i algorytmów informatyki nie stanowią dla informatyków celu, lecz są środkiem mającym przede wszystkim rozwiązywać przedstawiane problemy informatyczne z poszanowaniem zasad logiki, praw człowieka, jego środowiska naturalnego, ergonomii, ekonomii, poprawności językowej, norm jakości oraz specyfiki dziedzin szczegółowych.

Proszę pamiętać o możliwości wykorzystania programu TeamViewer (instalator dla usera -strona informatyków, już dawno wykonany przez absolwentów tego zawodu), proszę rzeczowo przedstawiać opinie o możliwościach różnych aplikacji z zachowaniem bezpieczeństwa danych osobowych, badać wykorzystywane usługi, przeciwdziałać potencjalnym próbom naruszenia bezpieczeństwa danych i integralności systemu operacyjnego, przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z niefrasobliwej konfiguracji zabezpieczeń i ochrony stacji roboczej, pomagać w kwestiach technicznych.

W pozostałych kwestiach jest zawsze paragraf 40.

Marek Klepko