Hiszpańskie praktyki uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach

W dniach 2 – 16 marca 2024 r. odbył się kolejny zagraniczny wyjazd reprezentantów „Budowlanki”  - zorganizowany w ramach projektu ,,Szansa na sukces” Erasmus +.  Dwudziestu sześciu uczniów  wraz z dwoma opiekunami  oraz trzech nauczycieli w ramach stażu w zakresie doskonalenia zawodowego  zdobywało wiedzę oraz doskonaliło umiejętności z zakresu mechaniki samochodowej i informatyki w słonecznej Sewilli.

Wyjazd obejmował zajęcia praktyczne z zakresu diagnostyki pojazdów samochodowych,  obsługi bezzałogowych statków powietrznych oraz kursy programowania. Młodzież oraz opiekunowie uczestniczyli w różnorodnych szkoleniach stanowiących uzupełnienie zagadnień realizowanych na co dzień w szkolnych murach.  Zajęcia odbywały się w dużej mierze w  języku angielskim,  jednak stanowiły również okazję do zgłębienia podstaw hiszpańskiego, który okazał się dla naszych reprezentantów bardzo przystępny.

Poza nauką nie zabrakło czasu na relaks, poznanie zabytków i kultury  serca Andaluzji. W ramach wyjazdu zorganizowano dwie wycieczki autokarowe do sztandarowych atrakcji turystycznych regionu- Rondy i Kadyksu oraz sześć wycieczek po Sewilli.  Najstarsze hiszpańskie miasto – Kadyks, nazywane „Syreną Oceanu”, urzekło pięknymi plażami oraz niebanalną historią – to stąd Krzysztof Kolumb wyruszył na podbój Nowego Świata!  Za sprawą Rondy, czyli hiszpańskiego „Miasta w chmurach”,  podziwiano widoki zapierając dech w piersiach, a także wspominano pisarzy jak Alexander Dumas, czy Ernest Hemingway - tworzących tu wiekopomne dzieła. Młodzież z wielkim zainteresowaniem zwiedzała stadion klubu piłkarskiego Sewilla, który może zgromadzić 55 000 widzów, nie zabrakło pamiątkowych fotografii przy kultowym „Metropol Parasol” – konstrukcji składającej się z sześciu dużych parasoli w kształcie grzybów, z których roztacza się piękna panorama Sewilli. Podczas wycieczek zgłębiono tradycję korridy,  poznano lokalne skarby kultury oraz oczywiście specjały hiszpańskiej kuchni, spośród których do gustu naszych podróżników przypadły  zwłaszcza churrosy.

Wyjazd stanowił okazję do poznania systemu edukacji Królestwa Hiszpanii, lokalnej historii i kultury, jak również integracji i miłego spędzenia czasu. Dla niektórych uczniów atrakcję stanowił lot samolotem, którego pasażerami byli po raz pierwszy, innych urzekł ciepły klimat i liczne atrakcje turystyczne Sewilli.  Młodzież oraz opiekunowie wrócili bardzo zadowoleni, wspólny wyjazd z pewnością na zawsze pozostanie w ich pamięci jako wyjątkowa szkolna przygoda!