Pan Krzysztof Szabelski
 Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach
nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi

W Warszawie dnia 13 grudnia 2019 r. , w 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Pan Krzysztof Szabelski, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy  Złoty Krzyż Zasługi. Niecodzienne wydarzenie stanowi szczególny zaszczyt i wielki honor.

Krzyż Zasługi został ustanowiony w 1923 r. i jest nadawany osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniających czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, za ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Wyróżniamy trzy stopnie tegoż odznaczenia, z których Złoty Krzyż Zasługi stanowi najwyższy dowód uznania.

Przyznanie Panu Krzysztofowi Szabelskiemu zaszczytnego wyróżnienia wiąże się ze strajkiem studentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie, którzy na przełomie listopada i grudnia 1981 r. stawili czynny opór władzy komunistycznej, dążącej do upaństwowienia uczelni oraz odmówili złożenia deklaracji lojalnościowych. Pan Dyrektor Krzysztof Szabelski należał do grona protestujących podchorążych, którzy z racji swojej niezłomnej postawy zostali relegowani z uczelni. Strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie był pionierskim aktem sprzeciwu wobec władz komunistycznych w naszym kraju i – jak podkreślają historycy – pierwszym w całym bloku wschodnim.

Za sprawą protestu w WOSP Dyrektor Szabelski nie mógł kontynuować wymarzonej edukacji na uczelni i zostać oficerem pożarnictwa. Jednak nie żałuje podjętej wówczas decyzji, która była aktem odwagi i honoru. Jak podkreśla, praca w oświacie stanowi szansę, aby przekazywać młodym ludziom prawdę o Polsce i uczyć szacunku, miłości do Ojczyzny. Ponadto znalazł sposób, aby propagować ideę pożarnictwa wśród młodzieży:

- Mimo że sam nie mogłem zostać  zawodowym strażakiem, podjąłem owocną współpracę z Państwową Strażą Pożarną – wprowadzając innowację pedagogiczną w postaci elementów ochrony przeciwpożarowej w programie nauczania klas technikum, przygotowując uczniów do egzaminów i zachęcając do służby w tym zawodzie. W ten sposób połączyłem swoją pasję z obecną pracą, która również daje mi wiele satysfakcji i jest doceniana.

Pan Krzysztof Szabelski jest aktywnym członkiem lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Złoty Krzyż Zasługi to nie jedyne zaszczytne wyróżnienie, jakim uhonorowano Dyrektora Zespołu Szkół nr 2  im. E. Kwiatkowskiego w Puławach. Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej pan Krzysztof Szabelski został odznaczony  Medalem „Pro Patria”, ponadto niejednokrotnie doceniano jego działalność oświatową.

W związku z otrzymanym przez Pana Dyrektora Krzysztofa Szabelskiego Złotym Krzyżem Zasługi społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach pragnie złożyć gratulacje wyrazić uznanie dla Pańskiej niezłomnej postawy i dotychczasowej działalności oraz wdzięczność za dochowanie wierności ideałom i Ojczyźnie. Dając żywy przykład postawy patriotycznej i obywatelskiej, stanowi Pan inspirację dla młodych ludzi, poszukujących we współczesnym świecie autentycznych wzorców i autorytetów.

(Red.: A.G., Foto: Prywatne zbiory Państwa Szabelskich)
Więcej: www.prezydent.pl