12 grudnia 2019 r. w siedzibie Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu, odbył się po raz siódmy finał wojewódzkiego konkursu „Budownictwo – moja przyszłość”. Jest on przeznaczony dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych i objęty patronatem honorowym Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Opiekę merytoryczną nad tym konkursem sprawuje Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Warszawie – Oddział w Radomiu, a do współpracy przy jego organizacji został także zaproszony Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu.

Celem konkursu jest pogłębienie i poszerzenie wiadomości i umiejętności związanych z branżą budowlaną w zakresie edukacji zawodowej. Zmagania mają na celu popularyzację znajomości problematyki przepisów, zasad, nowych technologii, propagowanie właściwej organizacji i bezpiecznej pracy na danym stanowisku, inspirowanie bezpiecznych zachowań w środowisku pracy oraz motywowanie do dalszego kształcenia i doskonalenia. Dodatkowo udział uczniów w konkursie  można uznać za jedną z form przygotowywania ich do zewnętrznych egzaminów zawodowych, potwierdzających nabycie kwalifikacji zawodowych. Pragniemy również podkreślić wzrastający poziom przygotowania uczniów, którzy biorą udział w konkursach. Świadczy to zarówno o dużym zaangażowaniu nauczycieli w przygotowanie uczniów do konkursu, jak również o wzroście zainteresowania problematyką budownictwa samych uczniów.

Nagrody dla laureatów i finalistów konkursu przyznawane są w kategorii indywidualnej i drużynowej. Finaliści konkursu w kategorii indywidualnej otrzymują dyplomy poświadczające uzyskane miejsce w konkursie oraz nagrody rzeczowe. Dodatkowo zdobywcy I i II miejsca w tej kategorii otrzymują zaświadczenie o zwolnieniu z opłat czesnego za pierwszy rok studiów w przypadku podjęcia kształcenia w WISBiOP w Radomiu, zaś miejsce III premiowane jest zwolnieniem z opłat czesnego za pierwszy semestr studiów. Natomiast w kategorii drużynowej laureaci otrzymują dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe.

W tym roku szkolnym naszą szkołę reprezentowali uczniowie:  Jolanta Latos, Krzysztof Bartoś uczniowie III klasy oraz Jan Capała – uczeń klasy IV. Uczestnicy zostali podzieleni na trzyosobowe zespoły. Etap pierwszy składał się z testu pisemnego, z którego wyłoniono sześciu finalistów oraz zwycięzców drużynowych. Etap drugi składał się z trzech pytań ustnych. Finaliści musieli wykazać się wiedzą z zakresu budownictwa ogólnego, historii budownictwa, fizyki budowli czy też mechaniki i statyki budowli.

Ostatecznie po zawziętych zmaganiach oraz dogrywkach, ponieważ poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki, nasi uczniowie zajęli II miejsce drużynowo oraz pierwsze, drugie oraz trzecie indywidualnie. Cieszy nas bardzo to osiągnięcie, gratulacje dla tych Wszystkich, których praca przełożyła się na ten wielki sukces, szczególnie dla młodych adeptów sztuki budowniczej z naszej Szkoły.

(Red.: A. W., Foto: S.C.)